Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

Oktawiusz Jarząbek

Gimnastyka korekcyjno - kompensacyjna

Gimnastyka korekcyjno – kompensacyjna jest specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch spełnia rolę terapeutyczną.
Celem zajęć jest zapobieganie wadom postawy ciała, oraz leczenie już występujących. Zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej pomagają dzieciom rozwijać się motorycznie. Niwelują także nabyte wady postawy i kształtują prawidłową postawę i sylwetkę ciała.
Korekcję obejmują ćwiczenia, które naprawiają lub poprawiają coś, co zostało już mniej lub bardziej uszkodzone.
Kompensacja to rodzaj ćwiczeń profilaktycznych. Kompensują pewien występujący niedobór ruchu.

Zajęcia z gimnastyki prowadzone są w sposób atrakcyjny dla dzieci. Ponieważ dobrze się na nich bawią nie będąc do końca świadomymi, że w ten sposób korygują swoją sylwetkę i uczą się prawidłowych nawyków.

Zajęcia mogą odbywać się indywidualnie, lub w niewielkich grupach w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Mogą odbywać się w Twoim domu lub w siedzibie Fizjosport, gdzie znajduje się wiele profesjonalnych przyrządów i przyborów specjalistycznych do zajęć z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Zajęcia z gimnastyki są ważnym aspektem. Dlaczego? Ponieważ młody człowiek spotyka się na co dzień z wieloma czynnikami prowokującymi złą postawę ciała:
– ciężkie plecaki, często nieprawidłowo noszone (zbyt nisko na plecach lub na jednym ramieniu),
– telefony komórkowe powodujące mocne wysunięcie głowy w przód i problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa,
– zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej podczas zajęć szkolnych czy przy komputerze, co wiąże się również z przybieraniem nieprawidłowej postawy ciała,
– wiele, wiele innych czynników.

Najwięcej wad powstaje w wieku szkolnym, ponieważ występuje wtedy tzw. krytyczny okres posturogenezy:

  • pierwszy przypada w wieku 6-7 lat. Związany jest ze zmianą trybu życia dziecka. Istotą jest przejście ze swobody i nieograniczenia ruchowego w narzucony, wielogodzinny system przebywania w pozycji siedzącej,
  • drugi przypada na okres 11-14 lat, co związane jest ze skokiem pokwitaniowym. Występuje wtedy intensywny wzrost długości kończyn, zmiana dotychczasowego układu środka ciężkości i proporcji ciała.

 

Według badań przeprowadzonych przez Zakład Ochrony i Promocji Zdrowia Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci w Polsce ma wady postawy. Duża większość nie zdaje sobie z tego sprawy, łącznie z ich rodzicami. Skutkuje to ogromnymi problemami z kręgosłupem w starszym wieku.